Centro Kubas Nekilnojamasis Turtas
 

Kas žinotina gyventojams, mokantiems NT mokestį

2012-03-06

Po ilgų diskusijų ir svarstymų Lietuvos Respublikos Seimas patvirtinto ir priėmė naujas nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pataisas, įsigaliojusias nuo šių metų sausio mėnesio, pagal kurias apmokestinamas gyventojams priklausantis turtas, kurio vertė viršija 1 mln. litų, t. y. apmokestinama atskirų fizinių asmenų arba bendro šeimos turto vertės dalis viršijanti 1 mln. litų. Šiuo mokesčiu apmokestinamas gyvenamasis bei negyvenamasis turtas, išskyrus komercinį turtą, kuris į bendrą turto verčių sumą nesumuojamas.

Klausimas sukėlė daug diskusijų žmonių tarpe, seime iš jo į biudžetą planuota surinkti apie 17 mln. litų. Tačiau jau dabar akivaizdu, jog šio mokesčio nauda gali ženkliai sumažėti bei valstybės biudžetas nepasipildys planuota suma.

Siekiant gyventojams išspręsti mokestinę problemą, kuri galbūt nėra tokia rimta, visų pirma žmonės turėtų žinoti kiek ir kokio nekilnojamojo turto jiems priklauso bei kokia šio turto mokestinė vertė, kurią galima pasitikrinti VĮ Registrų centro internetinėje svetainėje. Jei turimo šeimos ar individo viso turto suminė vertė viršija 1 mln. litų – tuomet yra verta pagalvoti, kaip sumažinti turto mokestį, kuris apskaičiuotas penkeriems metams.

Dažnai iškylanti problema dėl nustatytos aukštos nekilnojamojo turto mokestinės vertės yra nekilnojamojo turto statybos metai, kai turtas faktiškai buvo baigtas statyti prieš keliolika metų, tačiau priduotas naudoti tik prieš porą ar kelis metus, ir įregistruotas kaip naujos statybos turtas. Tokiu atveju esant dideliam nekilnojamojo turto bendram plotui vertė gali išaugti pusantro karto ar net dvigubai. Todėl UAB „Centro kubas – Nekilnojamasis turtas“ specialistai pataria, jog norint peržiūrėti savo nekilnojamojo turto mokestį, geriau kreiptis į šios srities žinovus, kurie išnagrinės bei patars kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Jei VĮ Registrų centro masiniu vertinimo būdu (neatsižvelgiant į individualias turto savybes) nustatyta turto mokestinė vertė viršija 1 mln. litų - verta pagalvoti apie individualų turto vertinimą, tuomet ekspertai išanalizavę objekto būklę nuspręs ar turto mokestinę vertę galima sumažinti, individualiai atsižvelgus į visas turto savybes. Mūsų įmonės specialistai paskaičiuos ar šis sumažėjimas atsipirks atliekant vertinimo darbus. Jei visi atsakymai teigiami, tuomet daryti tikrai verta, tačiau reikėtų rinktis patikimus specialistus.

Išskirtiniais atvejais turto mokestis gali būti daugiau simbolinis, todėl žmonės neturėtų labai pergyventi, juolab, kad bus apmokestinta tik suma viršijanti 1 mln. litų, o ne visas milijonas. Tarkime, jei objekto mokestinė vertė yra 1,1 mln. litų, apmokestinama bus tik 0,1 mln. litų dalis, tokiu atveju nekilnojamojo turto mokestis šiai dienai sudarys 100 000 Lt x 1 proc. = 1000 Lt.

 „Centro kubas – Nekilnojamasis turtas“ vertintojai turi sukaupę didelę patirtį atliekant individualų turto vertinimą mokestinės vertės tikslinimui. Ataskaitos reikalauja didelio kruopštumo bei atitikimų įstatymams, tik tokiu būdu paruošta individualaus turto vertinimo ataskaita gali būti teikiama mokesčio sumažinimo svarstymui bei pakeitimui. Neapdairiai pasirinkus turto vertintoją individualaus turto vertinimo ataskaita greičiausiai gali būti atmesta dėl reikiamos patirties ir žinių stokos.

Šis mokestinis žingsnis mūsų valstybėje dar kartą patvirtina nekilnojamojo turto specialistų prognozes, jog po truputį artėjama visuotinio apmokestinimo link, tačiau kada tai bus, ar bus taikomos lengvatos, kokie tarifai bus, tiksliai pasakyti yra sunku.

 

 

 

 

 

 

   Ignas Meškauskas

   Vertintojas/ konsultantas

   mob. tel. +370 674 81699

   el.p. ignas@centrokubas.lt