Centro Kubas Nekilnojamasis Turtas
 

Kokią įtaką aukštas daro buto kainai?

2012-05-04

Dažnai ketinantys įsigyti butą žmonės kaip pagrindinį kriterijų nurodo namo aukštą, t. y. pažymi, kad jiems svarbu, jog butas būtų ne pirmame ir ne paskutiniame aukšte. Pirmas aukštas žmones gąsdina dėl galimų vagysčių, per grindis iš rūsio besiveržiančio šalčio; paskutinis aukštas nepatrauklus dėl galimų stogo bėdų, šilumos nuostolių dėl neapšiltinto stogo, dėl to, kad teks aukštai lipti (penkiaaukščiuose namuose nėra liftų). Pirkėjų, nebijančių arba netgi norinčių įsigyti butus minėtuose aukštuose nėra daug. Galime išskirti dvi pagrindines priežastis, lemiančias tokį pasirinkimą – pirmoji – ribotos finansinės galimybės, neleidžiančios rinktis, antroji – senyvo amžiaus arba turintiems fizinę negalią žmonėms, kuriems sunku aukštai lipti, pirmo aukšto butai yra patraukliausi.

UAB „Centro kubas – Nekilnojamasis turtas“ siekdamas nustatyti, kokią vidutiniškai įtaką aukštas turi 1 kv. m buto kainai, atliko 2011 m. VĮ „Registrų centras“ butų pirkimo-pardavimo sandorių duomenų bazės analizę. Buvo analizuojami butai, esantys Vilniaus mieste, senos statybos blokiniuose namuose. Analizės metu penkiaaukščiai ir devynaukščiai daugiabučiai gyvenamieji namai buvo nagrinėjami pagal šešias grupes (1 lentelė).

 

1 lentelė. Aukštų grupės ir vidutinė 1 kv. m kaina

Analizės metu surinkta informacija patvirtino visuotinę nuomonę, jog pirmajame ir paskutiniajame daugiaaukščio namo aukštuose esantys butai yra pigesni nei kituose aukštuose. Penkiaaukščiuose namuose pirmame aukšte esantys butai vidutiniškai apie 4,3 proc. pigesni nei antrame-ketvirtame aukštuose esantys butai, tačiau 0,83 proc. brangesni nei penktame aukšte esantys butai. Devynaukščiuose namuose pirmame aukšte esantys butai apie 5,7 proc. pigesni nei antrame-aštuntame aukštuose esantys butai, ir apie 0,61 proc. pigesni nei devintojo aukšto butai.

Didžiausias vidutinis skirtumas užfiksuotas tarp III grupės (2,3,4 iš 5) ir IV grupės (1 iš 9) butų. III grupės butai apie 9,4 proc. brangesni už IV grupės butus. Visi skirtumai tarp sudarytų grupių pateikti 2 lentelėje. Svarbu pažymėti, jog nustatyti skirtumai didžiausią reikšmingumą turi senos statybos blokiniams namams.

 

2 lentelė. Vidutiniai procentiniai skirtumai tarp atskirų grupių

 
 

   

 

 

 

  Laurynas Žiūkas

   Vertintojas / Konsultantas

   mob. tel. +370 615 59278

   el.p. laurynas@centrokubas.lt